fbpx

“Wolontariusz jak motyl” – poznaj demencję, zostań wolontariuszem

with Brak komentarzy

– Wolontariusz w życiu osoby cierpiącej na demencję jest jak motyl, który, chociaż pojawia się tylko na chwilę, zmienia rzeczywistość – mówiła podczas konferencji “Miłość i Wolontariat. Poznaj demencję” Malwina Aisha Gawron, praktykująca, profesjonalna opiekunka osób z demencją, autorka warsztatów dla opiekunów, rodzin oraz terapeutów osób żyjących z demencją. Przypomnijmy, że konferencja ta była zaproszeniem do udziału w bezpłatnym programie szkoleniowym, który realizuje nasza fundacja. 

Konferencja i co dalej?

– Konferencja Miłość i Wolontariat cieszyła się ogromną popularnością i już zapisują się pierwsi potencjalni uczestnicy naszego programu szkoleniowego – podsumowuje Ewa Klag, Prezes Zarządu fundacji “Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Celem tego projektu jest wyposażenie wolontariuszy w niezbędną wiedzę dotyczącą demencji. Docelowo absolwenci programu szkoleniowego pomagać będą rodzinom na Sądecczyźnie w opiece nad chorymi.

Najlepsi eksperci – psychologowie, opiekunowie, praktycy

Dzięki dofinansowaniu ze środków województwa małopolskiego do realizacji warsztatów dla potencjalnych wolontariuszy zaprosiliśmy najlepszych ekspertów, a jednocześnie wspaniałych ludzi, którzy temat demencji czują tak jak my – przekonuje Ewa Klag.

Organizatorzy zaplanowali aż 6. praktycznych warsztatów rozwijających poszczególne kompetencje zawodowe z zakresu specjalistycznej opieki nad osobami z demencją w ich otoczeniu. Kursy rozpoczną się od wyposażenia wolontariuszy w praktyczną wiedzę. Psycholożka Monika Chochla poprowadzi warsztat pt. „Moje kompetencje, moje zasoby – podróż do swojego wnętrza”, czyli pomoże uczestnikom nazwać ich mocne strony i kompetencje, przydatne w roli wolontariusza. Psycholog i doktor nauk humanistycznych Michał Gwiżdż opowie o tym, jak efektywnie współpracować z osobą cierpiącą na demencję w jej otoczeniu oraz pomoże skonfrontować się z trudnościami pojawiającymi się w opiece nad chorym.

Kolejne warsztaty z terapii sztuką i muzykoterapii dostarczą wolontariuszom praktycznych narzędzi i moc inspiracji do spędzania wolnego czasu z podopiecznymi. Natomiast podczas zajęć z komunikacji i budowania relacji, wolontariusze dowiedzą się, co ułatwia interakcję, a czego lepiej unikać w kontakcie z chorym. Będzie też czas na spotkanie z opiekunami, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i odpowiedzą na pytania. Uczestnicy warsztatów przejdą też certyfikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wolontariat Nowy Sącz

Kto może wziąć udział i jak się zapisać?

Do programu szkoleniowego wybierzemy 10. mieszkańców powiatu nowosądeckiego w wieku 18-70 lat, którzy poprzez wolontariat chcą rozwijać swoje kompetencje i zdobyć wiedzę dotyczącą tego, jak pomagać chorym na zespoły otępienie w ich otoczeniu – wyjaśnia Katarzyna Filip z Fundacji “Tu i Teraz”. – Pośrednimi odbiorcami projektu będzie 10. osób cierpiących na zespoły otępienne z powiatu nowosądeckiego i ich opiekunowie – dodaje.

Jak wygląda rekrutacja do bezpłatnego programu szkoleniowego realizowanego przez Fundację Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera? Oto 5 kroków:

  1. Jeśli jesteś zainteresowany, kontaktujesz się telefonicznie lub e-mailowo z przedstawicielami fundacji (e-mail: fundacja@alzheimernowysacz.pl, tel. 662 159 911).
  2. Uzupełniasz krótką ankietę.
  3. Po przeczytaniu ankiety, przedstawiciele fundacji umawiają się z Tobą telefonicznie na spotkanie.
  4. Rozmawiacie o programie.
  5. Koordynator projektu dzwoni do Ciebie z informacją zwrotną.

Chcę aplikować do bezpłatnego programu szkoleniowegoOswajamy Alzheimera i inne demencje

Konferencja i program szkoleniowy mają na celu przełamywać tabu związane z demencją, otępieniem, chorobą Alzheimera, by zmieniać na lepsze sytuację chorych i ich rodzin w Polsce.

Jeśli więc do tej pory ten temat był Ci obcy, a może nawet bałeś się i nie wiedziałeś, jak reagować na dziwne (z Twojej perspektywy) zachowania sąsiadki z demencją, spróbuj oswoić ten temat. Odważ się, zapisz się do programu szkoleniowego i zmieniaj rzeczywistość chorych. Tu i Teraz oswajajmy Alzheimera i inne demencje. Rekrutacja do programu szkoleniowego potrwa do końca września.

 

 

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz