fbpx

Arteterapia dla osób z demencją za nami!

with Brak komentarzy

Czy arteterapia to dobry sposób na aktywizację osób z demencją? Postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce i zorganizowaliśmy zajęcia plastyczne pod okiem Aleksandry Anzel, malarki i edukatorki z Fundacji „Dwie Sztuki”.

Co to jest arteterapia?

Arteterapia to inaczej terapia sztuką, której celem jest obniżenie stresu u chorego, podbudowanie jego poczucia własnej wartości i sprawczości oraz aktywizacja. Jest wiele metod arteterapii m.in. plastykoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i filmoterapia. Spośród tych wszystkich możliwości wybraliśmy aktywność malarską i zrealizowaliśmy ją w ramach projektu „Źródło pamięci – tworzymy społeczność przyjazną demencji”, który dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Wielogłowach.

To też Cię zainteresuje: Alzheimer i lalka – czy jest się czego bać?

Zajęcia grupowe dla osób z demencją mają sens!

Arteterapię w formie aktywizacji można realizować indywidualnie w domu, proponując osobie z demencją np. lepienie z plasteliny, kolorowanie, rysowanie czy wycinanie kształtów. Więcej pomysłów na tego typu aktywności i wskazówki, jak je przeprowadzić, znajdziecie w naszym bezpłatnym e-booku pt. „Aktywizuj, ale nie trenuj, czyli jak efektywnie spędzać czas z osobą z otępieniem”.

Coraz częściej organizowana jest też arteterapia grupowa dla osób z demencją i właśnie na taką zdecydowaliśmy się w ramach naszego projektu.

Mimo początkowego onieśmielenia i dezorientacji chorych po kilku chwilach nasi goście poczuli się swobodnie, wchodzili ze sobą w interakcje. Chętnie i z uśmiechem pracowali i dzielili się swoimi przemyśleniami – opowiada Katarzyna Filip, jedna z koordynatorek projektu. – To dobitnie udowodniło, że zajęcia grupowe dla osób z demencją mają sens i są terapią nie tylko w tym kontekście wykonywania pewnych czynności, ale również poprzez poczucie przynależności do większej społeczności. A największym dowodem na to, że ma to sens, były pytania uczestników, gdzie można się na takie zajęcia jeszcze zapisać.

arteterapia dla osób z demencją

Edukatorzy, którzy realizują arteterapię dla osób z demencją, powinni pamiętać o tym, by nie wywierać presji na uczestnikach i nie narzucać własnej wizji. Chodzi o stworzenie atmosfery radości i odprężenia. Nie można też zniechęcać się początkowym oporem uczestników, należy ich pozytywnie motywować. Do realizacji takiego przedsięwzięcia potrzebny jest nie tylko jeden edukator, ale też osoby wspierające osoby z demencją.

A po arteterapii czas na …wernisaż dla lokalnej społeczności

Postanowiliśmy nie tylko przeprowadzić arteterapię, ale zebrać też dzieła, które w ramach niej powstały i zaprezentować je podczas wernisażu. Na to wydarzenie zapraszamy już 29 września o godz. 17.00 do siedziby Fundacji Andrasz (Wielogłowy 4). Podczas wernisażu psycholożka z naszej Fundacji, Małgorzata Krupa, przybliży specyfikę demencji. Opowie też o tym, w jaki sposób lokalna społeczność może wspierać opiekunów z sąsiedztwa i dlaczego jest to tak ważne. Podczas wydarzenia nie zabraknie kawy i słodkości. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy pod numerem tel. 662 159 911.

Mamy nadzieję, że takie wydarzenie sprawi, że lokalna społeczność oswoi się z tematem demencji – wyjaśnia Małgorzata Bieniek, pomysłodawczyni projektu. – Chodzi nam też o to, by pokazać osobom z demencją i ich opiekunom, że mogą być pełnoprawnymi uczestnikami i współtwórcami różnych wydarzeń kulturalnych. Chcemy, by nie czuli się wykluczeni. 

 

Podziel się: