fbpx

Mikrogrant dla Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”

with Brak komentarzy

Miło nam poinformować, że nasza Fundacja uzyskała mikrogrant na rozwój młodych organizacji finansowany z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Sprawdźcie, jakie projekty realizujemy w ramach tego grantu.

Oferta dla opiekunów osób z demencją

Na dobry początek ruszyliśmy z cyklem 6 eksperckich wykładów pt. „Opiekunie nie jesteś sam”, które będą realizowane od września 2023 roku do lutego 2024 roku.

Podczas tych spotkań opiekunowie zdobędą potrzebną wiedzę, by lepiej opiekować się bliskimi, ale też zadbać o siebie. To jednak nie wszystko. Dzięki temu, że jest to cykl, budujemy wokół nich krąg wsparcia osób, które mają podobne doświadczenie. Ten krąg wsparcia zostanie na dłużej, nie tylko na czas realizacji projektu – wyjaśnia Ewa Klag, Prezes Zarządu Fundacji.


W 2023 roku opiekunowie wezmą udział m.in. w wykładach prowadzonych przez psycholożki Małgorzatę Krupę i Monikę Chochlę oraz neurologopedkę Ewelinę Jonik. 

„Sądecki Dzień Mózgu” w nowej formule

W ramach otrzymanego mikrograntu Fundacja włączy chorych i ich opiekunów w projekt napisania rekomendacji dotyczących organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem osób z demencją. Zasadność opracowanych wytycznych zostanie zweryfikowana poprzez organizację w marcu 2024 roku pilotażowego „Sądeckiego Dnia Mózg” w nowej formule. W ramach tego wydarzenia odbędą się m.in.: muzykoterapia, arteterapia oraz wykład eksperta ogólnopolskiego na temat profilaktyki chorób otępiennych.

Chcemy przekonać zarówno lokalną społeczność, jak i instytucje kulturalne, że można organizować wydarzenia włączające osoby z demencją. Na „Sądecki Dzień Mózgu” zaprosimy całą społeczność, by obniżyć poziom uprzedzeń i lęków. Marzymy o tym, by inicjatywa ta wpisała się na stałe w kalendarz sądeckich wydarzeń i była organizowana corocznie we współpracy z lokalnymi instytucjami – wyjaśnia Małgorzata Bieniek, pomysłodawczyni.

Wzmacniamy kompetencje członków Fundacji


Mikrogrant ma na celu realizację wydarzeń dla naszych odbiorców, ale też rozwój samej organizacji. W ramach projektu na bieżąco bierzemy udział w warsztatach, szkoleniach, sesjach z mentorem. Ostatnio pod okiem Joanny Czarnik z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych wypracowywaliśmy standardy komunikacji wewnętrznej w naszej organizacji.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Podziel się: