fbpx

Rusza projekt „Źródło pamięci – tworzymy społeczność przyjazną demencji”.

with Brak komentarzy

W ramach projektu „Źródło pamięci – tworzymy społeczność przyjazną demencji” zorganizujemy trzy wydarzenia. Opiekunowie osób z demencją będą mogli wziąć udział m.in. w hortiterapii, a ich podopieczni skorzystać z arteterapii. Dla lokalnej społeczności przygotujemy natomiast wykład pt. „Oswoić demencję po sąsiedzku” oraz wernisaż. Sprawdźcie szczegóły!

alzheimer nowy sącz

Hortiterapia i grill – by opiekun mógł naładować baterie 

Zapraszamy opiekunów do wzięcia udziału w spotkaniu integracyjnym na łonie natury. To pierwsze z cyklu trzech wydarzeń w ramach projektu „Źródło pamięci – tworzymy społeczność przyjazną demencji”. Spotkamy się w Wielogłowach w wyjątkowym miejscu, w którym w przyszłości powstanie Dzienny Dom Pobytu dla osób z demencją.

Na dobry początek zajmiemy się wspólnym sadzeniem roślin w miejscu, które nazwiemy Źródłem pamięci, pod okiem miłośniczki ogrodów i zawodowej florystki Zofii Gołdyn. Tego typu hortiterapia doskonale angażuje i wycisza. Po pracach ogrodowych przyjdzie czas na wspólne grillowanie i integrację. Będzie to okazja, by spotkać opiekunów, podzielić się swoimi problemami, posłuchać, jak inni radzą sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim naładować baterie. 

Liczba miejsc: 20 (zapisy pod numerem tel. 662 159 911)

Udział w wydarzeniu: bezpłatny

Data: 8 sierpnia 2023 r., godz. 17.00-20.00

Miejsce: Wielogłowy (dokładny adres podamy osobom zapisanym ) 

Arteterapia dla osób z demencją – odskocznia od trudnej codzienności 

Jak wynika z doświadczenia opiekunów i ekspertów: arteterapia, czyli terapia sztuką, może być świetną odskocznią od codzienności chorego. Postanowiliśmy więc zorganizować tego typu zajęcia dla osób z demencją. Arteterapię poprowadzi Aleksandra Anzel z Fundacji Dwie Sztuki. To artystka i edukatorka z doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi, również z demencją. 

W tym samym czasie opiekunowie wezmą udział w spotkaniu integracyjnym połączonym z seansem filmowym. Wszystkich uczestników zaprosimy też na słodki poczęstunek. 

Liczba miejsc: 10 arteterapia, 20 spotkanie integracyjne (zapisy pod numerem tel. 662 159 911)

Udział w wydarzeniu: bezpłatny

Data: 16 września 2023 r., godz. 10.00-12.00

Miejsce: kawiarenka przykościelna Parafii Wniebowzięcia NMP w Wielogłowach

Z demencją po sąsiedzku – oswajamy demencję wśród lokalnej społeczności 

Na ostatnie wydarzenia w ramach projektu zapraszamy lokalną społeczność oraz opiekunów. Będzie to wernisaż prac, które powstaną w ramach zajęć arteterapeutycznych. Podczas tego wydarzenia psycholog z naszej Fundacji, Małgorzata Krupa, przybliży specyfikę demencji. Opowie też o tym, w jaki sposób lokalna społeczność może wspierać opiekunów z sąsiedztwa i dlaczego jest to tak ważne. Jak to bywa na wernisażach – nie zabraknie kawy i słodkości.

Liczba miejsc: 40 lokalna społeczność (zapisy poprzez formularz kontaktowy lub pod numerem tel. 662 159 911), 20 opiekunowie (zapisy pod numerem tel. 662 159 911)

Udział w wydarzeniu: bezpłatny

Data: 29.09, godz. 17.00  

Miejsce: siedziba Fundacji Andrasz, Wielogłowy pastedGraphic.png

Projekt „Źródło pamięci – tworzymy społeczność przyjazną demencji” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Wielogłowach. 

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” została powołana po to, aby:
– oswoić z demencją osoby po diagnozie, ich opiekunów rodzinnych i profesjonalnych oraz osoby będące w grupie ryzyka poprzez kompleksowe wsparcie,
– oswoić z demencją lokalną społeczność. Od ich otwartości i wiedzy na temat demencji zależy komfort życia chorych i ich opiekunów,
– uświadomić ludziom, jak żyć z demencją. 

Powyższy projekt wpisuje się więc w misję organizacji. 

 

Podziel się: