fbpx

„Przełomowy projekt”– podsumowujemy Sądecki Dzień Mózgu 2024

with Brak komentarzy

Sądecki Dzień Mózgu 2024 przeszedł już do historii. Zapamiętamy go jako przełomowy projekt dla rozwoju naszej Fundacji. Na wykłady zaprosiliśmy ogólnopolskiego eksperta, włączyliśmy w wydarzenie osoby z demencją i nawiązaliśmy wiele obiecujących współprac. 

Sądecki Dzień Mózgu 2024 – „profesjonalne doświadczenie i osobista podróż” 

Joanna Tokarska to twórczyni projektu „Fizjopozytywni”. Znana jest w sieci i środowisku jako ekspertka, która w przystępny sposób opowiada o tajnikach fizjoterapii. Zaprosiliśmy ją do udziału w konferencji, gdyż temat demencji jest jej bardzo bliski. 

Udział w konferencji Sądecki Dzień Mózgu 2024 był dla mnie nie tylko profesjonalnym doświadczeniem, ale także osobistą podróżą w głąb przeżyć i doświadczeń rodzinnych. Demencja, która była głównym punktem dyskusji, nie jest dla mnie obca. W mojej rodzinie także zmagaliśmy się z tą chorobą – wyjaśnia ekspertka. – Nie jest także tajemnicą, że w przyszłości zetknie się z nią zdecydowana większość społeczeństwa. Temat jest więc nie tylko ważny, ale i pilny. Słuchając wykładów i dyskusji, dostrzegłam nie tylko ogromne wyzwanie, jakim jest choroba dla osób dotkniętych nią bezpośrednio, ale także dla ich bliskich i opiekunów. To niezwykle trudna droga, która wymaga zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej siły oraz wsparcia”. 

Joanna Tokarska zachęca jednak do popatrzenia na ten temat z nadzieją i otwartością: 

Społeczność naukowa, terapeuci i opiekunowie zjednoczeni na tym wydarzeniu pokazali, że istnieją proste, codzienne działania, które mogą mieć pozytywny wpływ na osoby doświadczające tego problemu. Spacer, o którym mówiła Marta Grzegorczyk, jako o formie aktywności fizycznej, jest takim przykładem. To prosta czynność, która może mieć duże znaczenie dla poprawy jakości życia osób dotkniętych demencją.

Ekspertka zwróciła też uwagę na zaangażowanie uczestników konferencji, zwłaszcza opiekunów, którzy codziennie stawiają czoła wyzwaniom związanym z opieką nad osobami chorymi na demencję. 

Czuję głęboką wdzięczność i podziw. Ich determinacja i zaangażowanie są prawdziwym źródłem inspiracji! Dla mnie udział w tym wydarzeniu był nie tylko naukowym zobowiązaniem, ale także osobistym krokiem w kierunku zrozumienia i akceptacji choroby, która dotknęła moją rodzinę. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy w stanie skuteczniej wspierać osoby z demencją oraz ich opiekunów w ich codziennej walce. 

„Podwójna wartość” wydarzeń kulturalnych 

Tym razem w ramach Sądeckiego Dnia Mózgu zorganizowaliśmy też wydarzenia włączające osoby z demencją. Były to po pierwsze zajęcia arteterapeutyczne, które odbyły się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować prace pachnące wiosną pod okiem opiekunów i wolontariuszy. 

Po drugie odbyła się muzykoterapia dla osób z demencją i ich rodzin, którą poprowadziła Anita Długosz realizująca na co dzień projekt „Nuta Harmonii”. 

– Powodzenie tych inicjatyw utwierdziło nas w przekonaniu, że organizowanie wydarzeń kulturalnych włączających osoby z demencją ma podwójną wartość: zarówno dla lokalnej społeczności, jak i chorych – wyjaśnia Ewa Klag, Prezeska Zarządu Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – Już wkrótce będziemy realizować projekt „Pamięć w dźwiękach zapisana”. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie będziemy na bieżąco informować o tym wydarzeniu. 

Partnerstwa, które zaowocują w przyszłości 

Podczas organizacji Sądeckiego Dnia Mózgu 2024 Fundacja po raz pierwszy nawiązała współpracę z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. 

Akademia Nauk Stosowanych okazała się bardzo rzetelnym i gościnnym partnerem. Wsparła nas merytorycznie, udostępniła sale, zorganizowała dodatkowe wydarzenia oraz paczki dla uczestników – podsumowuje Katarzyna Filip z Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.
Mamy nadzieję, że w przyszłości również będziemy realizować wspólne projekty dotyczące edukacji i zdrowia. 

Po raz drugi głównym partnerem wydarzenia było Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Partnerstwo merytoryczne zapewniła organizacja Alzheimer Polska, a patronat medialny objęły natomiast dwie instytucje: Dobry Tygodnik Sądecki oraz Radio RDN Nowy Sącz.

Sądecki Dzień Mózgu 2024 był częścią projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Kwota dotacji 12 000,00 euro.

 

Zdjęcia: ANS Nowy Sącz

Podziel się: