O PROGRAMIE

Jesteś na stronie wyjątkowego Programu Szkoleniowego, który oferuje w pełni bezpłatną, certyfikowaną wiedzę w zakresie opieki nad osobami z otępieniem w ich otoczeniu. Aplikując do Programu Szkoleniowego nie deklarujesz jeszcze podjęcia wolontariatu. Szkolisz się i sprawdzasz w tym zakresie.

WARSZTAT 1

"ABC" WOLONTARIATU

Gdzie: Nowy Sącz, ul. Długosza 60 (Biuro Regionalne Oriflame)

Kiedy: 9 października 2021, godz. 09:00-12:45

Jak długo: 4 x 45 min

Część 1: Prawne aspekty wolontariatu i zasady BHP

Czas trwania: 45 min

Prowadzenie: Halina Rams

O prowadzącym: Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Sursum Corda, które działa w Nowym Sączu już od 2000 roku. Z zasady ma niewiele czasu dla siebie, za to nigdy nie szczędzi czasu dla innych. Z dużym zaangażowaniem zarządza swoim wolontariackim wojskiem w ramach Szkolnych Klubów Wolontariatu.

O warsztacie: Temat prawnych aspektów wolontariatu i zasad BHP brzmi nudno? To ważne, by je poznać, zanim wypłyniesz na głęboką wodę zajęć praktycznych. Jakie prawa przysługują Tobie jako wolontariuszowi, na jakie zadania się decydujesz oraz w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo swoje i podopiecznego - na te i kilka innych pytań odpowie w czasie warsztatu pani Halina Rams. Dzięki jej sympatycznej osobowości złapiesz w mig te zawiłe na pierwszy rzut oka kwestie. To ważna baza do dalszego rozwoju w ramach niniejszego programu.

Część 2: Moje kompetencje, moje zasoby - podróż do swojego wnętrza

Czas trwania: 2 x 45 min

Prowadzenie: Monika Chochla

O prowadzącym: Psycholożka, terapeutka Racjonalnej Terapii Zachowania. Od 8 lat pracuję w obszarze rozwijania potencjału i skuteczności w działaniu jako trener i coach, wspierając rozwój takich kompetencji jak m.in.: komunikacja, efektywna współpraca w zespole, rozwój samoświadomości. W pracy z ludźmi najbardziej kręci mnie błysk w oku oznaczający, że ktoś właśnie odkrył w sobie moc i siłę do pełniejszego życia, oraz że przyjmuje siebie w całości z tym, co w nim silne i wrażliwe. Przeprowadziłam ponad 1500 godzin szkoleniowych oraz ponad 400 indywidualnych konsultacji psychologicznych i coachingowych. W latach 2011-2014 koordynowałam i tworzyłam system szkoleniowy dla 10 000 wolontariuszy projektu SZLACHETNA PACZKA w całej Polsce. Prowadzę autorskie warsztaty psychologiczne dla osób wierzących (ponad 20 edycji w 2 miastach i online), inspiruję ludzi do życia zaangażowanego pisząc artykuły dla Deon.pl i bloga www.chcemisie.com.pl.

Prywatnie: ciągle zakochana żona swojego męża, mama dwójki dzieci, początkująca ogrodniczka i zapalona miłośniczka wypraw rowerowych po Polsce i Europie.

O warsztacie: Ten krótki warsztat pozwoli Wam popatrzeć na siebie jako na wolontariusza. Poszukamy i nazwiemy Wasze mocne strony i kompetencje, które będą przydatne w tej roli. Określimy obszary, w których warto poprosić o pomoc czy zawczasu zadbać o wsparcie w działaniach. Wykorzystamy metodę pracy w grupach, autoanalizę i pracę z metaforą. Wszystko po to, byście mogli jak najskuteczniej pomagać!

Część 3: Techniczne aspekty projektu "Sądecki Wolontariat. Poznaj Demencję"

Czas trwania: 45 min

Prowadzenie: członkowie fundacji "Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera"

O warsztacie: Podczas warsztatu poznasz społeczność fundacji: specjalistów z nami związanych, opiekunów osób z demencją z Sądecczyzny oraz ich - a w przyszłości niejako również waszych - podopiecznych. Dowiecie się więcej o technicznej stronie udziału w projekcie, o porozumieniu, które na czas projektu (do końca grudnia 2021), chcemy z Tobą zawrzeć, o tym w jaki sposób będą wyglądać zajęcia praktyczne podsumowujące program szkoleniowy. Poznasz również inne możliwe formy zaangażowania w ramach współpracy z naszą fundacją.

WARSZTAT 2

KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

Gdzie: Nowy Sącz, ul. Długosza 60 (Biuro Regionalne Oriflame)

Kiedy: 16 października 2021, godz. 09:00 - 12:00

Jak długo: 3 x 45 min

Prowadzenie: Andrzej Słaby

O prowadzącym: Ratownik Medyczny.

O warsztacie: Certyfikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej z uwzględnieniem zagrożeń dotyczących osób cierpiących na otępienie.

WARSZTAT 3

EFEKTYWNA WSPÓŁPRACA Z CHORYM

Gdzie: Nowy Sącz, ul. Długosza 60 (Biuro Regionalne Oriflame)

Kiedy: 16 października 2021

Jak długo: 2 x 45 min

Prowadzenie: Iwona Przybyło

O prowadzącym: Wiceprezes Dementia Action Alliance Polska. Magister pielęgniarstwa, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Specjalista Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki. Dyplomowany terapeuta zajęciowy, coach i trener.

O warsztacie: Warsztat odsłoni zasady efektywnej współpracy z osobą cierpiącą na demencję w jej otoczeniu, a także pomoże skonfrontować się z trudnościami, z jakimi przyjdzie Ci się mierzyć w czasie spędzonym z Twoim projektowym podopiecznym, a więc osobą chorą na demencję z terenów Sądecczyzny.

CO ZYSKUJESZ JAKO UCZESTNIK PROGRAMU?

Konkretne umiejętności i kompetencje

W zakresie: efektywnej opieki nad osobą z otępieniem, komunikacji z osobą z otępieniem, terapii zajęciowej (terapia sztuką), pierwszej pomocy przedmedycznej.

Narzędzia do pracy z chorym

Między innymi: 16-stronicowa broszura podsumowująca treści każdego warsztatu oraz e-book "Jak efektywnie spędzać czas z osobą z otępieniem? Bank pomysłów".

Wyżywienie na czas warsztatów

W czasie trwania warsztatów zapewniamy uczestnikom zestaw obiadowy i catering kawowy.

Nowe znajomości

Poznasz ciekawe osobowości zarówno w gronie osób prowadzących warsztaty jak i w grupie uczestników. Jednym słowem czeka Cię moc pozytywnych inspiracji.

Doświadczenie zawodowe

W czasie programu szkoleniowego będziesz miał okazję sprawdzić nabyte umiejętności w praktyce. 4 godziny spędzone z chorym w jego otoczeniu pomogą Ci zweryfikować, czy to właściwa droga dla Ciebie. Po każdej dwugodzinnej wizycie u chorego otrzymasz wsparcie psychologiczne w postaci grupy wsparcia dla uczestników programu.

Certyfikaty

Po ukończeniu programu szkoleniowego otrzymasz 2 certyfikaty. Jeden z nich potwierdzający udział w całym programie szkoleniowym, drugi - potwierdzający udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej.

WARSZTAT 4

TERAPIA SZTUKĄ, CZYLI JAK SPĘDZAĆ CZAS Z PODOPIECZNYM

Gdzie: Nowy Sącz, ul. Długosza 60 (Biuro Regionalne Oriflame)

Kiedy: 20 listopada 2021, godz. 09:00 - 13:30

Jak długo: 5 x 45 min

Część 1: Terapia zajęciowa - ciekawe formy zaangażowania chorego

Czas trwania: 3 x 45 min

Prowadzenie: Ilona Leśniak

O prowadzącym: Moja przygoda z pracą z ludźmi zaczęła się tuż po ukończenia szkoły średniej. W 2005 roku miałam okazję zacząć swoją pierwszą pracę w Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na stanowiskach opiekuna i instruktora kulturalno – oświatowego. Dzięki tej pracy zdobyłam wiedzę i doświadczenie zawodowe w pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Poprzez praktykę i uczestnictwo w wielu specjalistycznych szkoleniach rozwinęłam w sobie empatię oraz nauczyłam się lepiej rozumieć i postrzegać problemy osób starszych, niepełnosprawnych oraz potrzebujących pomocy. Od 2014 roku do końca 2016 roku pracowałam dla firmy Sequence Care w Londynie specjalizującej się w prowadzeniu usług dla osób z zaburzeniami intelektualnymi oraz psychicznymi. Ukończyłam tam kurs NVQ - Health and Social Care, dający możliwość pracy w sektorze pomocy społecznej z osobami starszymi w Wielkiej Brytanii i zdobyłam  doświadczenie na stanowisku pracy jako opiekun oraz asystent terapii zajęciowej w tamtejszym zespole medycznym. Po powrocie do kraju ponownie podjęłam pracę w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Zbyszycach jako instruktor ds. kulturalno - oświatowych, jednocześnie pełniąc funkcję koordynatora Zespołu Wspierająco - Aktywizującego. W tym czasie zaczęłam także studia na kierunku praca socjalna na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Od końca 2018 roku jestem pracownikiem socjalnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Przez ostanie dwa lata pracowałam tam jako członek Zespołu Terapeutycznego w oddziale Dziennego Domu Seniora. Dotychczasowa droga edukacyjno-zawodowa dała mi szansę na poszerzenie mojej wiedzy w dziedzinie funkcjonowania pomocy społecznej, występujących problemów społecznych i metodach pracy z różnymi grupami ludzi. Dzięki temu poznałam bliżej środowisko i charakterystykę tej pracy. W dalszym ciągu kształcę się w zakresie terapii zajęciowej, by móc efektywniej działać w swoim zawodzie i w pracy z drugim człowiekiem.

O warsztacie: Podczas warsztatów z zakresu terapii zajęciowej będzie można dowiedzieć się: 

  1. Czym jest terapia zajęciowa? 
  2. Jaki jest cel i korzyści terapii zajęciowej? 
  3. Formy i metody terapii zajęciowej?
  4. Aktywizacja podopiecznego. Sposoby rozpoznawania i rozwijania zainteresowań podopiecznego. 
  5. Jakie  trudności można napotkać w prowadzeniu zajęć terapeutycznych? 
  6. Co jest ważne w planowaniu terapii zajęciowej w przypadku osób dotkniętych demencją? 
  7. Propozycje oraz instrukcje zajęć z zakresu terapii zajęciowej (głównie z muzykoterapii, choreoterapii, arteterapii, terapii reminiscencyjnej, biblioterapii, hortikuloterpii).

Część 2: Muzykoterapia i choreoterapia

Czas trwania: 2 x 45 min

Prowadzenie: Joanna Drozd

O prowadzącym: Doświadczona muzykoterapeutka, która swoje bogate doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami przekuwa w codzienne sukcesy komunikacyjne. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, oligofrenopedagog, autorka publikacji naukowych, nauczyciel i propagator podmiotowego podejścia do osób z głębokimi niepełnosprawnościami, instruktor metod muzykoterapii i choreoterapii.

O warsztacie: Celem szkolenia jest zaprezentowanie wybranych metod, technik pracy z zakresu muzykoterapii, które wykorzystywane są podczas pracy z osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera. Za pomocą praktycznego warsztatu zostaną przybliżone proste rozwiązania, które poprzez grę na instrumentach, śpiew, taniec wspomagać będą proces terapeutyczny pacjentów z problemami neurologicznymi.

WARSZTAT 5

KOMUNIKACJA Z CHORYM

Gdzie: Nowy Sącz, ul. Długosza 60 (Biuro Regionalne Oriflame)

Kiedy: 27 listopada 2021

Jak długo: 1 x 45 min

Prowadzenie: Ewelina Jonik

O prowadzącym: Neurologopeda, członkini Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”, która na co dzień pracuje na Oddziale Neurologicznym Szpitala w Nowym Sączu oraz prowadzi własną praktykę.

O warsztacie: Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z zaburzeniami mowy w otępieniu, dowiedzą się jakie są skuteczne formy komunikacji, co ułatwia interakcję, a czego lepiej unikać w kontakcie z chorym z demencją.

WARSZTAT 6

RELACJA Z CHORYM Z PERSPEKTYWY OPIEKUNA RODZINNEGO

Gdzie: Nowy Sącz, ul. Długosza 60 (Biuro Regionalne Oriflame)

Kiedy: 13 listopada 2021, godz. 12:00-12:45

Jak długo: 45 min

Prowadzenie: 4 opiekunów rodzinnych związanych z naszą fundacją

O warsztacie: Opiekunowie opowiedzą o swoich doświadczeniach w opiece nad bliskim chorym i odpowiedzą na pytania uczestników programu. Odsłonią w ten sposób perspektywę rodziny w stosunku do choroby bliskiego, która będzie istotna w zrozumieniu sytuacji, którą uczestnicy zastaną odwiedzając chorych w ich otoczeniu podczas praktyk.

Praktyki u rodzin

Gdzie: Miejsce zamieszkania chorego z terenu powiatu nowosądeckiego

Kiedy: grudzień 2021

Jak długo: 2 x 2h

O praktykach: Po zakończonym programie szkoleniowym będziesz miał możliwość wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce. Podczas praktyk będziecie pracować w parach. W czasie pierwszej wizyty w domu chorego będzie obecny opiekun domowy, który wprowadzi Was w świat chorego i pomoże w nawiązaniu z nim relacji. 

Grupa Wsparcia

Gdzie: Nowy Sącz (dokładną lokalizację podamy w późniejszym terminie)

Kiedy: grudzień 2021 (dokładną datę spotkań podamy w późniejszym terminie)

Jak długo: 2 x 2h

Prowadzenie: psycholog Małgorzata Krupa

O Grupie Wsparcia: Po zakończonych praktykach będziesz miał możliwość wzięcia udziału w Grupie Wsparcia, którą poprowadzi doświadczony psycholog na co dzień zajmujący się prowadzeniem terapii grupowych mgr Katarzyna Dyrek. Udział w grupie wsparcia umożliwi wymianę informacji z pozostałymi uczestnikami programu oraz zaopiekowanie trudnych emocji, jeśli takie się pojawią. 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego: