fbpx

 Zapraszamy na Sądecki Dzień Mózgu

with Brak komentarzy

Nowy Sącz świętuje Dzień Mózgu! W 2022 roku w wyjątkowej odsłonie, bo za organizację święta zabrały się zaprzyjaźnione inicjatywy społeczne – Silne Babki oraz fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Z tej okazji zapraszają do udziału w wyjątkowych prelekcjach i warsztatach, które odbędą się już 19 marca w sali na Placu Dąbrowskiego 2a w Nowym Sączu (Dawny Screem Club).

Dla naszych podopiecznych z demencją i dzieci, w aktualnej rzeczywistości, musimy starać się żyć normalnie – komentuje Dorota Wołoszczuk, jedna z inicjatorek sądeckich Silnych Babek. 

Dzieci, rodzice, opiekunowie osób z demencją – czekamy na Was!

Na program Sądeckiego Dnia Mózgu składają się:

  1. Warsztat dla dzieci przedszkolnych lub ze szkół podstawowych i ich rodziców pod nazwą „Jak wspierać mózg od najmłodszych lat?”, który poprowadzi Elżbieta Młynarczyk z Akademii Edukacji i Coachingu. 
  2. Prelekcja w temacie biofeedbacku – treningu funkcji poznawczych i zdolności koncentracji, którą poprowadzi Krzysztof Wołoszczuk, psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy metodą Biofeedback.
  3. Warsztat „Metody i techniki radzenia sobie z trudnymi objawami demencji”, który poprowadzi Iwona Przybyło – wiceprezes Dementia Action Alliance Polska. Magister pielęgniarstwa, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Specjalista Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki. Dyplomowany terapeuta zajęciowy, coach i trener.

Zależało nam, aby na mózg – centrum układu nerwowego człowieka – spojrzeć tego dnia z różnych perspektyw. I tak w jednej inicjatywie udało się połączyć ideały dwóch organizacji – komentuje Ewa Klag, prezes zarządu fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – W naszej bezpłatnej ofercie przewidziałyśmy atrakcje dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ich rodziców, a także dla osób, którym szczególnie bliski jest temat demencji. Czekamy na Was!

Sądecki Dzień Mózgu – indywidualne konsultacje

W czasie wydarzenia będzie możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym specjalizującym się w obszarze świadczeń – z myślą o opiekunach osób z demencją lub innymi niepełnosprawnościami. W punktach konsultacyjnych obecni będą również psychologowie i prowadzący warsztaty. Pytania, dylematy i wątpliwości, których nie uda się wyjaśnić podczas grupowych warsztatów i prelekcji, będzie więc można kontynuować w formacie jeden na jeden.

Społeczność sądeckich opiekunów osób z demencją na drodze poszukiwań odpowiednich dla siebie form wsparcia spotyka się często ze ścianą. Nie wiedzą z jakich świadczeń mogą korzystać, gdzie szukać pomocy i jak się odnaleźć w trudnej rzeczywistości demencji, żeby nie zwariować – tłumaczy Katarzyna Filip, członek rady fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – Stąd pomysł na punkty konsultacyjne, gdzie w czasie Sądeckiego Dnia Mózgu będzie można uzyskać konkretną poradę od specjalisty.

Wiedzę zdobywaj przez doświadczenie

Właściwie na arenie międzynarodowej świętuje się cały tydzień – od 14 do 20 marca. Światowy Tydzień Mózgu ma zwracać uwagę na szalenie ważną rolę tego organu – istnego centrum dowodzenia. Podkreślić rolę profilaktyki, badań, zdrowego trybu życia. W sądeckim wydaniu organizatorki podeszły do tematu warsztatowo. Bo jeśli wiedza, to zdobywana przez doświadczenie.

Zależy nam, by zarówno dzieci jak i rodzice mogli popracować z proponowanymi przez nas metodami – mówi Elżbieta Młynarczyk z Akademii Edukacji i Coachingu. – Z doświadczenia wiemy natomiast, że warsztaty z Iwoną Przybyło to kompendium wiedzy niezbędne każdemu opiekunowi osoby z demencją – dodaje Ewa Klag. 

19 marca w Nowym Sączu po prostu będzie się działo. Zanotujcie w kalendarzach i czerpcie z tej oferty pełnymi garściami. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, a dla chętnych organizatorzy przygotują certyfikaty uczestnictwa. Do zobaczenia!

Sądecki Dzień Mózgu

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz