fbpx

Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera pod znakiem edukacji i wspierania opiekunów

with Brak komentarzy

W tym roku Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera obchodzony jest pod hasłem “Demencja. Wiedzieć i rozpoznać jak najwcześniej”. Nasza Fundacja zaplanowała kilka aktywności związanych z tym wydarzeniem. 

Sposób na Alzheimera 

Jako że działamy też lokalnie na terenie Sądecczyzny, postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Nowego Sącza i okolic temat demencji. Dzięki uprzejmości Dobrego Tygodnika Sądeckiego mogliśmy na łamach dodatku “Zdrowie” opublikować obszerny artykuł pt. “Sposób na Alzheimera i inne demencje”, w którym: 

  • Wyjaśniamy skalę problemu i piszemy o tzw. otępieniu o wczesnym początku. 
  • Przedstawiamy niefarmakologiczne sposoby leczenia demencji m.in. metodę SPECAL. 
  • Zachęcamy opiekunów do dbania o swoje zdrowie psychiczne. 

Mamy nadzieję, że nasz tekst dotrze do jak najszerszego grona osób, bo jak mówi cytowana przez nas Marlena Meyer (gerontopedagog i trener w amerykański programie edukacji o demencji „Pozytywne podejście do opieki” autorstwa Teepy Snow): 

Za 30 lat w Polsce na Alzheimera będzie chorowało dwa miliony ludzi. Każdy z nas jest potencjalnym opiekunem, a także potencjalnym chorym.

Sprawdź: Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera – historia 

Oswajamy temat Alzheimera w internecie 

Oprócz lokalnej działalności szerzymy też wiedzę na temat Alzheimera i innych demencji w internecie. Edukujemy i wspieramy opiekunów m.in. poprzez nasz fanpage na Facebooku oraz stronę internetową. 

Aby docenić opiekunów osób chorych na Alzheimera i inne demencje zorganizujemy we wrześniu dwa konkursy, w których rozdamy książki dotyczące tematu otępienia. Nasi użytkownicy otrzymają m.in. możliwość wygrania książki „Idealny opiekun nie istnieje – poznaj demencję oraz inne kwestie, o których warto wiedzieć, żeby nie zwariować”. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Karolinie Jurdze, autorce tej pozycji, za udostępnienie nam bezpłatnych egzemplarzy.

Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera

To też Cię zainteresuje: Ten poradnik powinien przeczytać każdy opiekun chorego na Alzheimera i inne zespoły otępienne – recenzja książki „Idealny opiekun nie istnieje”

Zaproszenie na warsztaty 

Światowy Miesiąc Alzheimera zbiegł się w naszej fundacji z rekrutacją do bezpłatnego programu szkoleniowego “Sądecki wolontariat. Poznaj demencję” dlatego we wrześniu intensywnie promujemy to wydarzenie. 

Celem tego projektu jest edukacja wolontariuszy w zakresie najnowszej wiedzy o chorobach otępiennych i metodach aktywizacji chorych. Docelowo absolwenci programu mają świadczyć opiekę wytchnieniową dla 10. rodzin z powiatu nowosądeckiego. 

Przeczytaj: “Wolontariusz jak motyl” – poznaj demencję, zostań wolontariuszem

Podziel się:

Zostaw Komentarz