fbpx

“Ogromnie inspirujące spotkania”. Zakończyliśmy rekrutację do programu szkoleniowego Sądecki Wolontariat 2021

with Brak komentarzy

Wrzesień upłynął w naszej Fundacji pod znakiem rekrutacji wolontariuszy do bezpłatnego programu szkoleniowego. Jego celem jest edukacja ochotników w temacie chorób otępiennych. Absolwenci warsztatów zdobędą najnowszą wiedzę i praktyczne narzędzia, które pomogą im skutecznie i bezpiecznie spędzać wolny czas z chorymi na demencję w ich otoczeniu. Ten miesiąc utwierdził nas w przekonaniu, że ludzi dobrej woli (którzy chcą zmieniać sytuacje chorych i ich opiekunów) jest więcej.

Rekrutacja do programu szkoleniowego „Sądecki Wolontariat. Poznaj Demencję” przebiegała dwuetapowo. Po zgłoszeniu mailowym lub telefonicznym kandydat na wolontariusza wypełniał ankietę, w której pytaliśmy o motywację, oczekiwania względem projektu oraz doświadczenie, zarówno w pracy z chorymi jak i w innych formach wolontariatu. Po wypełnieniu tego dokumentu umawialiśmy się na spotkanie, aby móc poznać się bliżej przed czekającą nas współpracą.

Doświadczenie w pracy z chorym nie było dla nas głównym kryterium rekrutacji, ale okazało się, że większość kandydatów to osoby pracujące z chorymi na demencje, które poszukują wiedzy na temat choroby i praktycznych informacji do pracy z chorym lub osoby, które mają doświadczenie opieki nad osobą bliską z demencją – opowiada Katarzyna Filip, koordynatorka rekrutacji. – Jedna piąta kandydatów to osoby, dla których temat demencji jest zupełnie nowy, ale mają w sobie ogromną chęć pomagania – dodaje.

Alzheimer Nowy Sącz

Przypomnijmy, że uczestnicy Programu Szkoleniowego wezmą udział w 6. praktycznych warsztatach rozwijających poszczególne kompetencje zawodowe w zakresie specjalistycznej opieki nad osobami z demencją w ich otoczeniu. Organizatorzy zaplanowali m.in. warsztaty psychologiczne, z muzykoterapii oraz kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Co więcej, uczestnicy wezmą też udział w Sądeckiej Grupie Wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera i inne demencje oraz odbędą praktyki u chorych z terenu powiatu nowosądeckiego.

Sprawdź program warsztatów

Spotkania z wolontariuszami były dla nas ogromnie inspirujące. Udało się zgromadzić wokół programu ludzi o wielkich sercach, które chcą zmieniać sytuację ludzi chorujących na demencję i wspierać opiekunów rodzinnych w trudzie opieki, która jak wiemy trwa 36 godzin na dobę – podsumowuje Katarzyna Filip.

Projekt Program Szkoleniowy Sądecki Wolontariat 2021 realizujemy przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Podziel się:

Zostaw Komentarz