Eksperci z pasją
4 barwne osobowości, które zainspirują Cię do wielkiej zmiany i pozwolą zrozumieć, że wolontariat = cenny samorozwój. Usłyszysz również ciekawe historie, w jaki sposób zmienił się ich świat, kiedy dotknęli tematu demencji.
Nowe umiejętności zawodowe
Jeżeli jesteś zawodowym opiekunem lub rozwijasz się w tym kierunku, zdobędziesz nowe umiejętności skoncentrowane na wsparciu osób z demencją zupełnie za free.
Wiedza z doświadczenia
Wieloletnie doświadczenie ekspertów w budowaniu relacji z osobami z demencją daje gwarancję praktycznej wiedzy. ZERO TEORETYZOWANIA!
Czas, który procentuje
Poświęcasz swój czas i zyskujesz NOWE: inspiracje, narzędzia, informacje o sobie i świecie, rozwiązania.
Rozwój potencjału
Jest w Tobie potencjał do zmiany świata na lepsze, ODKRYJ GO z nami. Rozwijając się w zakresie specyficznej opieki nad osobą z demencją realnie zmieniasz świat chorych i ich opiekunów, którzy borykają się z permanentnym niezrozumieniem osób trzecich.
Przełam Taboo
Demencja, otępienie, Alzheimer to często taboo, które zamiata się pod dywan. Masz szansę zmienić sytuację chorych w Polsce!
Zobacz program konferencji "Miłość i Wolontariat":
Wykład 1
17:00 - 17:45
Temat: Nadzwyczajne sposoby komunikacji, które “oswajają Alzheimera”, poprawiając jakość życia zarówno chorych jak ich otoczenia.
Prowadzący: Malwina Aisha Gawron, Dementia Practitioner
Malwina opowie o 15-letnich doświadczeniach z pracy w zawodzie opiekunki osób żyjących z demencją. O towarzyszącym jej z początku strachu i frustracji, jak również o przełomie w tej pracy.
- Album fotograficzny (Contented Dementia) - obrazowe analogie wyjaśniające demencję jako niepełnosprawność.
- Dom To Uczucie - empatia jako efektywna metoda komunikacji interpersonalnej.
- Zapomnij Alzheimera - nie wszystkie problemy w opiece “to Alzheimer”. Opieka skoncentrowana na osobie, oraz dlaczego potrzebni są wolontariusze.
Wykład 2
17:45 - 18:20
Temat: Radość ze skutecznej pomocy
Prowadzący: Halina Rams, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Sursum Corda
Pani Halina Rams opowie o idei wolontariatu, czyli pracy na rzecz innych osób, często chorych i potrzebujących. Przedstawi dobre praktyki, wartości związane z tą pracą i korzyści, które czerpią zarówno potrzebujący jak i wolontariusze.
- Dowiecie się, na czym polega praca wolontariusza
- Poznacie różne formy wolontariatu, wartości, ale też aspekty prawne.
- Znajdziecie odpowiedź na pytanie: Czy wolontariat jest dla osób w każdym wieku?
- Poznacie przykłady dobrych praktyk, pomysłów i działań związanych z obszarem wolontariatu.
- Przekonacie się, że pracując w wolontariacie, nie tylko dajcie coś od siebie, ale też zyskujecie: rozwijacie posiadane umiejętności, zdobywacie niezbędne doświadczenie potrzebne na rynku pracy, nawiązujecie nowe znajomości i odkrywacie swoje talenty.
Wykład 3
18:20 - 19:00
Temat: Klucze do świata demencji. Jak odbierać zachowania chorego, by nie zwariować?
Prowadzący: Psycholog Karolina Jurga, autorka bloga poznajdemencje.pl
Psycholog Karolina Jurga opowie o świecie osoby z demencją oraz o tym jak znajdować klucze do tego świata, by budować porozumienie i nie zwariować.
• Poznaj demencję – to czym jest w końcu ta demencja i czy to coś innego niż Alzheimer?
• Mózg jak ser szwajcarski – jak może widzieć i odbierać świat osoba z demencją?
• Czy to normalne, że...? Skąd mogą brać się (nie)typowe zachowania osoby chorej?
• Okulary detektywa i podróż do przeszłości, czyli jak lepiej zrozumieć osobę z demencją i radzić sobie z „dziwnymi” reakcjami chorego, by lepiej go rozumieć.
• Utracone funkcje już nie wrócą – nie trenuj na siłę! Zatem jak aktywizować, by nie zaszkodzić i czy w ogóle zaszkodzić się da?
Czas na Twoje pytania
19:00 - 19:30
Dyskusja prelegentów w oparciu o pytania uczestników, którą poprowadzi dziennikarz Łukasz Wiśniowski.
Zacznij zmianę świata na lepsze od pierwszego kroku:
Zarejestruj się na konferencję TERAZ!
Rejestracja jest banalnie prosta:
Wypełnij formularz.
Odbierz maila potwierdzającego rejestrację.
Poznaj naszych prelegentów:
Malwina Aisha Gawron, Dementia Practitioner

W roku 2005, mając 20 lat i nie czując w sercu, żadnego z dostępnych mi kierunków studiów, wyjechałam do Wielkiej Brytanii.
Miałam ogromne szczęście, ponieważ zostałam zrekrutowana przez Royal Masonic Benevolent Institution do pracy w domu opieki z osobami starszymi. Byłam jedną z pierwszych Polek zatrudnionych przez tę organizację.
Ponieważ RMBI, to bardzo rzetelna i prestiżowa instytucja, od samego początku w opiece, pracowałam i mieszkałam w jednym z najlepszych domów w Wielkiej Brytanii: Shannon Court, Surrey.
Dzięki miłości jakiej doświadczyłam od babci i dziadka w Polsce, od dziecka miałam otwarte serce na starszych i schorowanych ludzi. Opiekując się osobami w domu opieki, czułam, że jestem na właściwej ścieżce i że robię coś wartościowego. Moi podopieczni w Anglii stali się po prostu moją przedłużoną rodziną, a dom opieki moim nowym domem.
Charakteryzowało mnie jednak jeszcze wtedy logiczne podejście do życia i komunikacji interpersonalnej. Wyzwaniem w pracy, okazały się więc być osoby starsze, żyjące z demencją.
Nie miałam nigdy wcześniej kontaktu z osobami żyjącymi z otępieniem. Nie rozumiałam ich zachowań i bałam się przebywać w ich towarzystwie. Dwunastoosobowy oddział zamknięty dla ludzi z zaawansowaną demencją nazywałam więc “wariatkowem” i unikałam pracy na tym oddziale.
Ponieważ system opieki w Wielkiej Brytanii już nawet 15 lat temu był bardzo rozwinięty, regularnie dostawałam najróżniejsze szkolenia podnoszące moje kwalifikacje zawodowe.
Były to również szkolenia o tematyce demencji.
Niestety szkolenia te były przede wszystkim oparte na teoretycznej, naukowej wiedzy i opisie choroby zamiast sposobów radzenia sobie z chorymi oraz z naszymi emocjami.
Jedyną praktyczną radą, w kontakcie z chorymi wydawało się być: „proszę zachować spokój i zaoferować herbatę”. Było to niewystarczające podczas popołudnia w pracy i tak zwanego ‘sundown time’, czyli czasu zwiększonej pobudliwość u osób z demencją, którzy często wówczas “chcą do domu”.
Przez wiele lat nie rozumiałam o co chodzi moim ówczesnym podopiecznym z demencją oraz nie wiedziałam jak postępować, co odpowiadać. Byłam przez to bardzo sfrustrowana w pracy.
Przełom nastąpił kiedy poznałam zasady Contented Dementia (SPECAL). Jest to specjalistyczna, a jednocześnie prosta metoda pracy i komunikacji, która w dokładny i niemedyczny sposób wyjaśniła mi, co dzieje się w mózgu osoby chorej. Dało mi to wgląd do świata osób żyjących z demencją od wewnątrz.
Ten wgląd był dla mnie bardzo głębokim i szokującym doświadczeniem. Nagle zdałam sobie sprawę z błędów komunikacyjnych, które nieświadomie popełniałam przez 7 lat pracy w domach opieki. Długo nie mogłam przestać płakać mówiąc o tym. Śnili mi się wszyscy byli podopieczni z otępieniem. Ponownie widziałam wiele sytuacji z oddziału, ale już w zupełnie innym świetle. W końcu rozumiejąc już, jak w miarę postępu demencji, ludzie postrzegają otaczający ich świat.
Na przestrzeni ostatnich 10 lat, pracowałam jako opiekunka 24 godzinna, żyjąca z chorymi oraz ich rodzinami w domach prywatnych. Praktykowałam nowe podejścia do osób żyjących z demencją, osiągając niesamowite rezultaty w poprawie jakości życia zarówno chorych jak i ich otoczenia.
To dzięki napotkanym na swojej ścieżce osobom żyjącym z demencją, dziś rozumiem,
że “dom” do którego tak często chcemy trafić to stan uczuciowy, a nie miejsce.
Całkowicie zmieniło to jakość mojego życia i od tamtej pory bliskie jest mi pojęcie domu przez duże “D”, czyli stanu emocjonalnego, w którym jesteśmy w empatii i miłości do siebie oraz otoczenia.
15 lat od mojego pierwszego, przerażającego kontaktu z chorymi, propagowanie wiedzy na temat komunikacji w demencji stało się moją pasją. Z potrzeby dzielenia się swoją praktyczną wiedzą, stworzyłam działalność o nazwie “Malwina Aisha Dementia Practitioner”. Oferuję szereg usług wsparcia i mentoringu dla opiekunów, w tym:
Opiekuńcze Kręgi - internetowe grupy wsparcia, które pozwalają opiekunom połączyć się z ich osobistymi uczuciami i emocjami oraz pomagają zadbać o siebie.
Dom To Uczucie - warsztaty dla opiekunów, podczas których uczę empatycznych technik komunikacji (technik lustrzanych, empatycznego słuchania, rozmowy bez zadawania pytań).
Zapomnij Alzheimera - webinary na temat opieki skoncentrowanej na osobie a nie na jednostce chorobowej.
Kontakt z opiekunami i chorymi w Polsce mam od 2018 roku. Widzę ogromne zapotrzebowanie na zmianę w polskiej mentalności oraz zapewnienie wsparcia rodzinom.
Moim marzeniem jest sieć przeszkolonych wolontariuszy, którzy rozumieją demencje jako niepełnosprawność i którzy będą wnosić i czerpać z kontaktu z chorymi niesamowicie pozytywną energię.
Halina Rams, Stowarzyszenie Sursum Corda

Psycholog Karolina Jurga, autorka poznajdemencje.pl

Od 2006 roku każdego dnia szuka klucza do świata osób z demencją, którym towarzyszy. Otworzyła setki drzwi, przez które została zaproszona do dalszego odkrywania osoby – tego kim była przed diagnozą oraz kim jest w chorobie. Każdego dnia podejmuje nowe wyzwanie. Kilkanaście lat misji.
Prowadzi terapię osób żyjących z demencją a także wspiera rodziny opiekujące się osobami chorymi. Setki spotkań z osobami chorymi, tysiące godzin rozmów z opiekunami, prowadzone badania neuropsychologiczne dały jej ogrom doświadczenia i wiedzy.
Pracowała w różnych miejscach: w Domu Dziennego Pobytu, w Domu opieki, w domu osoby chorej, w swoim gabinecie. Jak mówi: „Bez osobistego spotkania z osobą z demencją, w różnych sytuacjach trudno jest poznać świat osób chorych i tym bardziej pomagać innym go zrozumieć”.
Jako pierwsza psycholog w Polsce posiada certyfikat instruktora „Opieka w demencji w oparciu o filozofię opieki Silviahemmet” Fundacji założonej przez Jej Wysokość Królową Szwecji Sylwię (z którą spotkała się osobiście).
Gość w licznych programach telewizyjnych i radiowych.
Łukasz Wiśniowski, Dziennikarz i Twórca Wideo

Jest również współautorem formatu „Prosto w Szczenę” dla Onet.tv, który prowadził razem z Wojtkiem Szczęsnym. Komentator sportowy w telewizji Eleven Sports, gdzie relacjonował spotkania hiszpańskiej La Ligi i włoskiej Serie A. W poprzednich latach związany również z należącym do PZPN kanałem „Łączy Nas Piłka”, gdzie przybliżał kibicom kulisy związane z reprezentacją Polski w piłce nożnej. Ma swoje prywatne doświadczenie w relacji z Bliskim z Alzheimerem.