13 lipca ugościliśmy osoby z demencją oraz ich opiekunów w wyjątkowym miejscu – na terenie zielonym należącym do Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. Mamy tu piękne widoki, altanę, ścieżki prowadzące do Źródła Pamięci, które zeszłej jesieni obsadziliśmy roślinami w ramach hortiterapii. W takich okolicznościach przyrody odbył się pierwszy koncert z cyklu „Pamięć w dźwiękach zapisana”.
Jak podkreślają Małgorzata Rycharska i Krzysztof Kolski, autorzy metody „Muzyka przeciw demencji”:
Kontakt z muzyką, zwłaszcza tą, którą seniorzy i seniorki znali i lubili w latach swojej młodości, i która kojarzy im się z miłymi zdarzeniami, pobudza pamięć i ożywia wspomnienia, przez co poprawia funkcjonowanie osób z demencją.
Idąc tym tropem, podczas koncertu pt. „Lato z tamtych lat” zaprezentowaliśmy właśnie takie utwory. W naszej leśnej filharmonii zabrzmiała m.in. „Małgośka” Maryli Rodowicz oraz „Iść w stronę słońca” zespołu Dwa plus jeden w interpretacji wyjątkowego duetu: Justyny Zawiślan (śpiew, skrzypce) oraz Przemysława Zarabskiego (pianino).
Zainspiruj się: Arteterapia dla osób z demencją
Organizatorzy zapewnili nie tylko dobrą muzykę, ale też strawę dla ducha i wsparcie dla opiekunów oraz osób z demencją:
– W trakcie koncertu zaprosiliśmy uczestników na poczęstunek. O nasze podniebienia zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Ubiadu – wyjaśnia Ewa Klag, Prezeska zarządu Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – Na miejscu były też wolontariuszki oraz Agata Szewczyk, opiekunka medyczna. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogli czuć się bezpiecznie.
Opiekunowie oraz chorzy z demencją byli zachwyceni koncertem. Polały się łzy wzruszenia, nogi same rwały się do tańca, a wokół słychać było ciche śpiewanie i nucenie.
– Dziękuję za piękne spotkanie. Wspólnoty, nadziei, radości, wzruszenia i…wszelkiego dobra, którego doświadczyliśmy dziś – podsumowała jedna z uczestniczek.
Przeczytaj też: Jak jeszcze lepiej komunikować się z osobami z demencją – praktyczne wskazówki
Koncert pt. „Lato z tamtych lat” odbył się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Chełmiec. Przepiękne zdjęcia z tego wydarzenia oraz materiały wideo wykonała pro bono utalentowana fotografka Katarzyna Pietryna, która na co dzień realizuje projekt „Chwytam ulotne”.